Asociaţia de artă şi tradiţie Coconiţe
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Salonul de desen
Fii tolerant! EmptyDum Noi 13, 2011 5:23 am Scris de Lavinia Răileanu

» De la suprarealism la hiperrealism cu Sergiu Grapa
Fii tolerant! EmptyDum Noi 13, 2011 5:14 am Scris de Lavinia Răileanu

» Dansuri traditionale romanesti
Fii tolerant! EmptyMar Iun 21, 2011 9:17 pm Scris de Lavinia Răileanu

» Fii unul dintre noi!
Fii tolerant! EmptyLun Mai 23, 2011 5:39 pm Scris de Lavinia Răileanu

» DANSURI ANSAMBLUL COCONITE
Fii tolerant! EmptyLun Mai 23, 2011 5:28 pm Scris de Lavinia Răileanu

» Concursuri de desen
Fii tolerant! EmptyLun Mai 23, 2011 4:23 pm Scris de Lavinia Răileanu

» ProArtContemp
Fii tolerant! EmptyMar Apr 12, 2011 6:03 pm Scris de Lavinia Răileanu

» Un alt EU!...
Fii tolerant! EmptyMar Feb 01, 2011 6:50 pm Scris de Ursachi Dayana

» Dans irlandez
Fii tolerant! EmptyMar Dec 28, 2010 10:04 pm Scris de Lavinia Răileanu

Galerie


Fii tolerant! Empty
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Parteneri
forum gratuit


Fii tolerant!

4 participanți

In jos

Fii tolerant! Empty Re: Fii tolerant!

Mesaj Scris de ElenaGramada Mar Feb 23, 2010 2:08 am

alin Laughing ...deacord..trebuie sa fim toleranti pana la o limita..fiecare si-o cunoaste. in cazu in care persoanele de care vorbesti sunt violente si respingatoare sigur ca nimeni nu ar putea sa le tolereze; dar daca nu te deranjeaza verbal, si vor sa relationeze, sa socializeze ..de ce sa nu le accepti? scratch no offense
ElenaGramada
ElenaGramada

Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 22/02/2010
Varsta : 32
Localizare : anywhere

Sus In jos

Fii tolerant! Empty toleranta

Mesaj Scris de loredana teclea Mar Feb 23, 2010 2:39 am

Toleranta a facut mult bine lumii. Datorita acestui sentiment am reusit sa construim o societate; suntem toleranti, inseamna ca respectam convingerile celorlalti. Insa cred ca acolo unde exista prea multa toleranta sau dimpotriva, aceasta lipseste, exista si victime. De exemplu, adolescentii care au adoptat acel stil emo sunt in pericol, dpdv emotional. Se considera neintelesi, sufera preaaa mult, si nu sunt putine cazurile in care acestia au apelat la masuri extreme. Vor sa fie diferiti, dar de multe ori creeaza numai probleme. Parintii sunt ingrijorati, nu stiu la cine sa apeleze, altii poate chiar nici nu constientizeaza pericolul la care se expun copiii lor. Si asta din prea multa toleranta. Avand un frate mai mic, nu am stat cu mainile in san si i-am explicat despre ce este vorba. Pe de alta parte, si lipsa tolerantei creeaza victime. Nu e usor sa fii de culoare, sa mergi pe strada si sa intoarca lumea privirea spre tine si sa vorbeasca urat. Unii sunt foarte afectati din aceasta cauza. Astazi lucrurile stau mult mai bine ca in trecut, cand, stim cu totii cum erau tratati cei de rasa negroida.
loredana teclea
loredana teclea

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 30/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Iasi

Sus In jos

Fii tolerant! Empty toleranta mea

Mesaj Scris de Botez Petronela Mar Feb 23, 2010 3:42 am

a fi tolerant inseamna si sa dai prioritate unei masini, chiar daca tu esti pe trecerea de pietoni .. sa ierti, chiar daca nu ti se cere iertare.. sa intelegi probleme altora, fara sa fii rugat sa o faci ... sa accepti, chiar daca nu vrei.. Shocked
si de multe ori suntem intrebati : " Cat ai de gand sa tolerezi o asemenea atitudine / un asemenea lucru?"
cateodata nu ai de ales ... persoanele din jurul tau sunt mai puternice si nu se se schimba doar pentru ca tie nu iti convine.. alteori, cuvantul tau poate schimba multe, daca tolerezi un comportament neadecvat, iar cu iscusinta incerci sa`l corectezi ... atunci dai dovada de maturitate... atunci, toleranta ta conteaza Like a Star @ heaven
Botez Petronela
Botez Petronela

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 26/08/2009
Varsta : 36
Localizare : iasi

Sus In jos

Fii tolerant! Empty (intai)Fii inteligent si (apoi)tolerant!

Mesaj Scris de ElenaGramada Mier Feb 24, 2010 3:57 am

Am tinut sa rescriu textul (si sa reformulez pe alocuri) din cauza ca a fost sters din greseala si, ca sa putem continua discutia trebuie sa avem baza de la care ne putem inspira..Very Happy
Nu trebuie sa-ti influenteze, neaparat, opinia personala ceea ce am scris eu mai jos..a fost doar parerea mea..si daca nu sunteti deacord cu ceva, VA ROG sa comentati ..nu ma va deranja Very Happy (asta in cazul in care nu sunteti rautaciosi sau ironici bom )

Toleranta este o atitudine folosita in societate care presupune ingaduinta, respect. Aceasta se aplica in cadrul unui grup de personae fiind o importanta virtute.
Datorita faptului ca toleranta este o calitate si tine de moralitatea fiecaruia, ea ar trebui sa fie aplicata in orice societate. Orice persoana este libera sa accepte sau nu, sa isi impuna sau nu aceasta atitudine insa este foarte importanta deoarece asigura o buna socializare, legand persoane, grupuri de prsoane, organizatii, asociatii, religii, culturi, state etc.
Putem indemna oamenii sa fie toleranti, sa reuseasca sa admita noi idei si opinii, sa fie capabili sa ierte ori sa ceara iertare, sa fie moderati in atitudinea fata de lucrurile cu care nu sunt deacord. Astfel avem capacitatea de a ne mari cercul de prieteni, de a ne schimba opiniile gresite prin acceptarea altora noi, de a ne schimba poate chiar viziunea despre viata si de asemenea putem avea mai multe alternative pentru a ne crea conceptii.
Din punctul meu de vedere cred ca toleranta este o dovada de intelegere, empatie, buna educatie, si civilizare daca ne gandim la tarile occidentale in care negroizii, asiaticii, homosexualii, cei din curentul emo si nu numai, budistii, musulmanii etc pot forma prietenii puternice care presupun respect, devotament, amabilitate, altruism.
Concluzionand, toleranta este o atitudine esentiala pt relationare in societatea zilelor noastre insa.. trebuie sa mentionez ca o toleranta prea mare face din noi victime ale celorlalti, ale celor dispusi sa impinga limita impusa de noi mult prea departe.. ba mai mult, "excesul" de toleranta poate da impresia lipsei de personalitate..
Asadar "(intai) Fii inteligent si (apoi) tolerant!" [quote] Very Happy

Care e limita ta de a tolera ?
Ce nu ai putea tolera niciodata sub nicio forma? Question Razz
Ce avantaje/dezavantaje ai avut cand ai fost tolerant? Very Happy
ElenaGramada
ElenaGramada

Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 22/02/2010
Varsta : 32
Localizare : anywhere

Sus In jos

Fii tolerant! Empty Re: Fii tolerant!

Mesaj Scris de ElenaGramada Lun Mar 15, 2010 10:12 pm

Ca sa nu mai deschid alt topic si sa raspunda foarte putine persoane, o sa continui aici conversatia, dar cu un alt subiect..zic eu, destul de interesant Razz

Citind ultima carte a Mihaelei Radulescu am dat peste 50 de intrebari fundamentale, "existentiale" as putea spune:P ..pe care orice om matur ar trebui sa si le adreseze odata. In continuare voi posta doar cateva dintre ele pt. ca incerc sa le elimin pe cele prea ..intime, care tin de "patul" fiecaruia Very Happy silent ..si sa ramana doar cele accesibile tuturor varstelor.

1. Cand ai simtit ca parintii tai au fost cu adevarat mandri de tine ?
2. Pe cine ai dezamagit cel mai tare ?
3. Care este cel mai frumos vis pe care l-ai pierdut pe drum ?
4. La ce esti cel mai bun , ce stii sa faci mai bine decat toti oamenii pe care-I cunosti personal ?
5. Cine e iubirea vietii tale ?
6. Ce functioneaza cel mai putin bine in relatia ta cu persoana iubita (daca exista) ?
7. Ce crezi ca e cel mai enervant la tine, in ochii celor dragi ?
10. Care e lucrul cel mai groaznic pe care l-ai face pentru bani ?
11. Care crezi ca e cea mai importanta calitate pe care ai mostenit-o de la parintii tai ?
12. Cand ai simtit ca ai aratat cel mai bine din toata viata ta ?
13. Care e cel mai prost om pe care-l cunosti ?
14. Care e sunetul care te enerveaza cel mai tare ?
15. La ce eveniment din viata ta ai fost cel mai emotionat (emotionata) ?
16. Care ar fi singurul lucru pe care ti-ar placea sa-l furi (fiind singura sansa de a-l avea..)?
18. Care a fost cel mai stanjenitor moment din viata ta ?
19. In fatza cui te simti cel mai pierdut, emotionat, blocat ?
21. Cand ti-a fost cel mai greu sa spui adevarul ?
23. Ce-ai vrea sa schimbi cel mai tare in viata ta ?
25. Care e cea mai proasta scuza pe care ai folosit-o vreodata ?
26. Ce nu i-ai putea ierta niciodata omului pe care-l iubesti ?
27. Ce calitate a jumatatii tale de viata (daca ai una) iti este cea mai draga ?
28. Care a fost jucaria ta preferata in copilarie ?
29. Care ti se pare cea mai seducatoare ipostaza a ta ?
30. Pe cine te bazezi daca ti se intampla o nenorocire ?
31. Care a fost cel mai bun sfat pe care nu l-ai urmat ?
32. Pe cine simti cel mai tare nevoia sa protejezi ?
34. Care e domeniul despre care ai vrea sa stii cel mai mult ?
35. Cine-ti lipseste cel mai tare in acest moment ?
36. In ce privinta crezi ca esti cel mai putin inteles ?
38. Care e cel mai frumos cuvant din limba ta ?
39. Unde te simti cel mai in siguranta ?
41. Care a fost cel mai frumos compliment ce ti s-a facut vreodata ?
42. Care e persoana care te face sa razi, sa te simti relaxat ?
43. Pentru ce te rogi cel mai des ?
45. Cine te-a influentat cel mai mult pana acum ?
46. Care a fost primul tau vis implinit ?
47. In ce an al vietii tale ai simtit ca te-ai schimbat cel mai mult ?
48. Care a fost cel mai indraznet lucru pe care l-ai facut (sau l-ai face) cu o persoana de acelasi sex cu tine ?
49. Ce inventie din acest secol crezi ca are cel mai mare impact in viata ta?
50. Care a fost cel mai romantic moment din viata ta ? Iar daca n-a fost, cum ar arata el ?

Daca observati, intrebarile nu sunt ordonate chiar consecutiv..numerele care lipsesc corespund intrebarilor acelea....prea discrete Rolling Eyes mi-ar fi placut sa le postez..darrrrr...regulamentul imi interzice Very Happy ..deci ..abia astept sa citesc raspunsurile! NU EZITATI! Si eu o sa raspund...I promise! bom
ElenaGramada
ElenaGramada

Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 22/02/2010
Varsta : 32
Localizare : anywhere

Sus In jos

Fii tolerant! Empty Re: Fii tolerant!

Mesaj Scris de Nadia Elena Spulber Mar Mar 16, 2010 1:09 am

Eu consider ca a fi tolerant inseamna sa ai un suflet bun...inseamna sa ierti...sa treci usor peste dezamgiri...inseamna,sa stii sa iubesti:). Eu tolerez zilnic anumite lucruri...si de asta va veti da seama cand voi raspunde intrebarilor Ellei...

1. Cand am intrat la facultate la buget...bucuria a fost mai mare pt tata, ca l-am scutit de niste cheltuieli...ca altfel...:-j...Dar ma pot bucura de un alt lucru...ca mama, desi nu este langa mine...este mandra chiar si cand imi aude vocea la telefon:).
2. Pe cine am dezamagit cel mai tare....hmmm...poate am dezamagit multe persoane si nu au avut curajul sa-mi spuna, dar....presupun ca cea mai mare dezamagire a fost in momentul cand i-am dat un raspuns negativ in ceea ce priveste continuarea unei relatii(cuplu)...nu se astepta...
3. Sa iubesc...
4. Nu sunt cea mai buna sa fac un anumit lucru care-mi place enorm...poate nici nu am descoperit acel "ceva" care sa ma faca sa fiu cea mai buna...dar dansul pot spune ca e principalul...the one:X...dupa care dansul...apoi dansul...si iar dansul...si iar............................dansul:))...[chiar daca Lavinia nu vede asta, pentru ca mai am de muncit in ceea ce priveste interpretarea...tot dansul ramane]!
5. Consider ca "iubirea vietii mele" va fi persoana care ma va conduce la altar...deci, momentan nu am dat de ea....sau poate am crezut la un moment dat ca am dat de ea...
6. -
7. Cel mai enervant la mine...asta nu prea o pot spune eu, cei din jurul meu pot zice asta....dar din cate am vazut...pesimismul meu dezvoltaaaaaat, dupa care....faptul ca exista momente cand ma prostesc prea mult, poate pentru a ma elibera de anumite frustrari...si cu ocazia asta, imi cer scuze daca v-am enervat vreodata...
10. Sa ucid....pana si prostitutia e o fapta mai "slaba", chiar daca si atunci ucizi ceva...propria-ti demnitate.
11. Altruismul...
12. La banchetul din clasa a 12-a...poate pentru ca imi placea rochia...nici eu nu stiu de ce...ca aceeasi sunt mereu..Smile)
13. Cel mai prost om...nu stiu daca am taria de a-l caracteriza chiar asa, pentru ca eu consider ca fiecare avem calitati si defecte, si la un moment dat ajungem sa ne autoeducam...
14. Tipatul tatei....
15. Sunt doua momente...cand s-a nascut nepotelul meu, parca s-a nascut o bucatica din mine....si cand m-am indragostit...
16. Chiar la asta nu m-am gandit niciodata....cred ca un pian...Smile)
18. La intrebarea asta cred ca nici cel mai sincer om de pe planeta nu ar raspunde...iti dai seama ca n-ar mai putea da ochii cu noi...asta doar daca nu a fost chiar atat de stanjenitor si se poate spune...momentan nu-mi amintesc niciunul,dar sunt sigura ca au fost multe:))))...
19. In fata unui baiat cu ochi albastri...:">
21. Pfff, numai cand imi amintesc....cand i-am zis tatei prima (si ultima) data ca aveam prieten....prima mea discutie deschisa cu el...aveam 17 ani...tremuram toata....si mi-au luat zile sa-mi fac curaj sa-i zic...imaginati-va...uite,poate fi si asta un lucru stanjenitor,dar adevarat...
23. Sa o am pe mama langa mine...
25. Sunt mii de scuze...poate sute de mii...in fata tatei...nu am cum sa mi le mai amintesc...
26. Bineinteles ca stiti...SA MA INSEEELEEEEEEE....prefer sa stau toata viata mea singura, cu un copil infiat...decat sa stau cu un astfel de barbat...atunci cand iubesti faci foarte multe sacrificii....eu una asta am facut si as face...si cand te gandesti ca asta-i rasplata care te-o ofera el din urma eforturilor depuse pentru binele vostru...preferi sa renunti...
28. Niciodata nu am avut un lucru preferat...dar am iubit mult o papusa Barbie, pe care am castigat-o la un concurs....trebuia sa trimiti 12 ambalaje de Mr. Snakie si primeai o papusa:))
29. Hai ca asta-i tare Ella Smile))....asta imi poate spune un baiat....eu nu am cum sa-mi dau seama...sincer ma uit in oglinda des...dar in astfel de ipostaze nu prea:))deci, nu am de unde sa stiu...
30. Pe familia mea, pe prieteni....si cred ca si pe voi m-as putea baza, aveti un suflet bun toti si stiu ca nu m-ati putea parasi in astfel de momente...
31. E mult prea profund...insa am sa o zic altfel, nu am sa parafrazez...e vorba ca am renuntat la cineva si nu trebuia sa o fac...
32. Pe familia mea...si pe mine.
34. Despre festivaluri de dans...cand si unde sunt...ca sa promovam si noi mai repede...sa avem mai multa activitate....daca s-ar fi asteptat cineva sa zic alt domeniu,mai ales din cadrul facultatii...imi pare rau,dar sunt destul de informata....am toata biblioteca la dispozitie si multeeeee carti acasa din care ma pot documenta...oricum...va urma din nou sesiunea:|..aaa si ar mai fi unul >>cum sa ajung un bun fotograf<<...Smile
35. Acel "cineva"....
36. Grea intrebare...de multe ori renunt la ceea ce am inceput..de multe ori nu am curaj sa fac ceea ce imi doresc....si de multe ori nu am curaj sa merg mai departe si sa risc...de multe ori mi-e dor de cine nu ar trebui...cred ca am raspuns la intrebare...
38. Mai frumos decat "iubirea" ce poate fi? si asta nu pentru ca imi lipseste ci pentru ca e singurul lucru ce scoate din noi "pozitivul"....
39. Acasa!!!!!!
41. Ar insemna sa-mi dau de gol modestimea..."Esti singura persoana de la care am invatat multe...am invatat sa ma schimb...si am invatat sa nu mai fiu ce am fost...si asta datorita sufletului tau.." hai ca ma faci sa plang Ella...TU SI CARTEA TA...:p
42. Sunt multe...nu am una speciala...adica ar fi cineva...mama:X...insa am cam uitat cum e sa fiu relaxata langa ea...
43. Asta chiar nu se poate spune...numai EL trebuie sa stie...
45. Prietenii...
46. Am visat la Fat-Frumos pe cal alb...si s-a implinit...cam predomina sentimentalismele in "interviul" meu..si de asta am dat o alta denumire....
47. 2006 - prima dragoste...intelegeti voi...pe cine nu schimba dragostea..?...pe toti...8->
48. Pai asta deja am facut-o (aveam 14 ani..parca)....cu Nicoleta, o fata de la mine din cartier...ne plictiseam atat de mult intr-o zi incat ne-am dus cu toata gashca intr-un parc si i-am rugat pe baieti sa ne "legene" intr-un "leagan" de 100 de ori peste cap...si nu glumesc....am numarat....in 5 minute parcul era plin:))) de spectatori...si bineinteles ca predomina expresia "Ce nebune!"....ce vina am eu daca imi place adrenalina?:-??
49. Vai...asta chiar imi place...pai...noul aparat de fotografiat care il am...si care l-ati vazut si voi...datorita lui am devenit pasionata de fotografie...
50. Eram pe Bahlui...pe podul cel noi din fata Iulius Mall-ului adica...era nou...in 2006...si ne-am sarutat o zi intreaga 8->....pfff ce vremuri...se uita toata lumea la noi:))))))))....radeti voi,dar ma simteam cea mai fericita si va mai dura sa mai fiu ca in acea zi...


Cam asta a fost tot...adevarul este ca unele intrebari mi-au cam pus capac..in sensul ca nu m-am gandit la ele NICIODATA...poate ca m-au facut sa redescopar anumite lucruri....sper ca odata cu acest interviu sa ne cunoastem mai bine...
Nadia Elena Spulber
Nadia Elena Spulber

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 28/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Iasi

Sus In jos

Fii tolerant! Empty Re: Fii tolerant!

Mesaj Scris de ElenaGramada Sam Mar 27, 2010 6:49 am

OK..now, it's my turn to answear Very Happy

1. Cand ai simtit ca parintii tai au fost cu adevarat mandri de tine ?
Sincer? pai cand am urcat prima data pe scena!!!..tin minte ca eram imbracata in costum armean si ei au venit in spatele scenei sa ma vada inainte de a dansa..erau extraordinar de entuziasmati si fericiti si..mandri ..incat nu mai stiau cum sa-si exprime fericirea; m-au cuprins amandoi strans in brate si mi-au urat succes; am fost foarte uimita pt ca era prima data cand il vedeam pe tata, un barbat destul de sobru care isi arata cu greu afectiunea, era acum de nerecunoscut! Atunci i-am simtit pe parintii mei cu adevarat mandri de mine sunny

2. Pe cine ai dezamagit cel mai tare ?
Oh..pe mine insami..de neeeenumarate ori..pt ca sunt asa delasatoare cateodata Rolling Eyes ....paradoxu e ca sunt foarte constienta de chestia asta lol! si as putea deveni un autocritician prin excelenta Laughing
eh..si acum trecand la o nota non-ego..cred ca pe parintii mei, insa, ca orice alt parinte, ei intotdeauna au avut taria sa treaca peste, si nu doar pentru ca asa e lasat de la..natura ci si pentru ca am avut ocazia ca compensez dezamagirile cu lucrurile care ii faceau sa fie nespus de mandri de mine I love you

3. Care este cel mai frumos vis pe care l-ai pierdut pe drum ?
Dak ma apuc acum sa ..contemplez la trecerea timpului Sleep ...cred ca fiecare varsta are..visele si dorintele ei..fiecare fetita cred ca isi dorea de fiecare data o papusha noua si pt viitor visa sa devina printesa, sa traiasca intr-un palat de cristal roz si sa aiba alaturi un fat-frumos viteaz pe cal alb queen ..insa pe cat te maturizezi pe atat constientizezi faptul ca lumea e cu totul alta decat cea transpusa in basmele cu zane..nu e atat de magica si perfecta ..cu ponei roz care vomita curcubee..of..ce frumos mai era!!!! 8-> dar...s-a dovedit ca vrajitoarele si zmeii cei rai sunt astazi avarii, lacomii, orgoliosii, mandrii..sunt cei care pun mare accent pe materialitate iar spiritul....ce-i ala? bunica moarta? Laughing lol!
dah...revenind...cred ca asta e cel mai frumos vis pe care l-am pierdut pe drum...sa devin printesa langa un fat-frumos Embarassed .. Surprised ca in rest..am luptat atat de mult pentru visurile mele, pentru a le realiza..incat nu cred ca am vreunul sa-l fi pierdut in urma..dealtfel nici nu am putut sa-mi concep proiectii irealizabile intrucat sunt o persoana foarte ...foarte realista ..involuntar, imi impun limite in imaginatie silent

4. La ce esti cel mai bun , ce stii sa faci mai bine decat toti oamenii pe care-I cunosti personal ?
Habar n-am!!...cred ca intotdeauna o sa ma subordonez cuiva..ma indoieasc ca o sa ajung vreodata in varful unei ierarhii..dar am speranta ca n-o sa devin nici o mediocra fara personalitate .. Very Happy

5. Cine e iubirea vietii tale ?
Iubirea vietii mele....wow..pai DA..au dreptate fetele, e imposibil sa spui acum..si mai ales eu care abia am pasit in ..labirintul dragostei Very Happy ...oricum..am un ideal proiectat..nu sunt adepta oximoroniei sau a principiului 'contrariile se atrag'...deci visez la barbatul care-mi seamana, ca si trasaturi morale farao

6. Ce functioneaza cel mai putin bine in relatia ta cu persoana iubita (daca exista) ?
OOOh...pai sa tot scriu Smile))...
nu nu Very Happy ..o sa ma rezum doar la faptu ca fiecare vrea sa aiba ultimul cuvant..si asfel..discutiile in contradictoriu devin foaaarte lungi ..uneori devenind certuri..eh..si de aici deriva mai multe chestii dar dak as continua ar insemna sa termin foarte tarziu de scris raspunsu la intrebarea asta...oricum..sunt optimista cand vine vorba de relatia mea de cuplu ... ... I love you I love you I love you


Ioi da ce mi-e somn.. Sleep am filosofat cam mult..This is it 4 today! mai continui imediat ce-mi vine inspiratia scratch .. Idea
ElenaGramada
ElenaGramada

Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 22/02/2010
Varsta : 32
Localizare : anywhere

Sus In jos

Fii tolerant! Empty Re: Fii tolerant!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum