Asociaţia de artă şi tradiţie Coconiţe
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Salonul de desen
Copilaria, un ecou in prezent... EmptyDum Noi 13, 2011 5:23 am Scris de Lavinia Răileanu

» De la suprarealism la hiperrealism cu Sergiu Grapa
Copilaria, un ecou in prezent... EmptyDum Noi 13, 2011 5:14 am Scris de Lavinia Răileanu

» Dansuri traditionale romanesti
Copilaria, un ecou in prezent... EmptyMar Iun 21, 2011 9:17 pm Scris de Lavinia Răileanu

» Fii unul dintre noi!
Copilaria, un ecou in prezent... EmptyLun Mai 23, 2011 5:39 pm Scris de Lavinia Răileanu

» DANSURI ANSAMBLUL COCONITE
Copilaria, un ecou in prezent... EmptyLun Mai 23, 2011 5:28 pm Scris de Lavinia Răileanu

» Concursuri de desen
Copilaria, un ecou in prezent... EmptyLun Mai 23, 2011 4:23 pm Scris de Lavinia Răileanu

» ProArtContemp
Copilaria, un ecou in prezent... EmptyMar Apr 12, 2011 6:03 pm Scris de Lavinia Răileanu

» Un alt EU!...
Copilaria, un ecou in prezent... EmptyMar Feb 01, 2011 6:50 pm Scris de Ursachi Dayana

» Dans irlandez
Copilaria, un ecou in prezent... EmptyMar Dec 28, 2010 10:04 pm Scris de Lavinia Răileanu

Galerie


Copilaria, un ecou in prezent... Empty
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Parteneri
forum gratuit


Copilaria, un ecou in prezent...

2 participanți

In jos

Copilaria, un ecou in prezent... Empty Copilaria, un ecou in prezent...

Mesaj Scris de Lavinia Răileanu Mier Mar 31, 2010 8:11 pm

Copilaria, un ecou in prezent...


Copilaria, un ecou in prezent... Copii10

Nu am inteles niciodata de ce prezentul ne intoarce atat de des spre trecut, poate de fiecare data uitam ceva in el.Cand ne plimbam alaturi de parintii nostri la brat ne simtim copii, cand ne alintam langa pieptul persoanei iubite preluam din jocul si bucuria copilului din trecut, cand zarim o floare, un bobocel sau orice obiect cu aspect gingas il admiram cu fascinatia unui copil, cand ne suparam ca nu am primit o floare suntem botosi ca un copil;Tot universul se invarte in jurul nostru ca intr-un joc copilaresc!De ce mai avem oare nevoie de ’’copil’’?

Copilaria, un ecou in prezent... Haine_10


-’’A venit Primavara!’’Imi sari in fata Ioana cu un buchet de ghiocei, ochii mari si obrajorii ei rosii imi aminti iarasi de mine cand alergam bucuroasa pe imasul plin de verdeata proaspata de acasa, eram fericita ca ma voi putea tavali iarasi prin iarba atat de verde si plina cu flori de camp de o prospetime invioratoare.
Ii multumii Ioanei pentru ghiocei iar ea imi sari la piept strangandu-ma langa ea cu cea mai mare sinceritate, inima imi batu repede si ma simtii emotionata, am strans-o in brate si mangaind-o usor pe par mi-am dat seama ca ma simteam fericita.Am ridicat usor capul si zambind am strigat catre toti din sala, - ’’ Sa incepem incalzirea’’.
Nu stiu de ce, insa bucuria copilului care mi-a sarit in brate, a alungat umbra de oboseala si nelinistea de care eram cuprinsa, am incercat sa inteleg de ce varsta, experienta, drumul spre maturitate minimalizeaza in noi acest copil si il face mic, ascuns parca undeva intr-un colt al interiorului nostru; am incercat sa inteleg de ce cel mai pur sentiment de bucurie nu stim a-l pastra in noi toata viata, ci il auzim din cand in cand strigand si zambim tristi de parca nu mai avem nici o speranta de a-l aduce la locul sau.Fiecare treapta spre dezvoltarea si maturizarea noastra ca oameni sociali ne face mai neincrezatori, mai superstitiosi, mai invidiosi, mai simpli, mai goi de viata prinsi in vesnica rutina.
Nu stiu daca trebuie si am dreptul sa acuz societatea sau pe cineva, ar fi cred o greseala din partea mea, raul, binele, frumosul, uratul, bucuria, tristetea fac parte din noi insa ce acuz eu e alegerea pe care o facem fiecare, alegerea de a nu mai fi noi, alegerea de a deveni marionete, alegerea de a imprastia umbra nelinistei si a sentimentului de rautate peste tot.Iar daca noi alegem sa traim in mijlocul acestor sentimente atunci cine va sti ce ne face cu adevarat fericiti?Oare nu am putea alege sa fim fericiti?


Copilaria, un ecou in prezent... 26-cop10
Lavinia Răileanu
Lavinia Răileanu
Admin

Numarul mesajelor : 264
Data de inscriere : 26/08/2009
Varsta : 37
Localizare : Sat Chişcăreni, Comuna Şipote, Jud.Iaşi

https://www.youtube.com/user/lainiacreata

Sus In jos

Copilaria, un ecou in prezent... Empty Re: Copilaria, un ecou in prezent...

Mesaj Scris de ElenaGramada Joi Apr 01, 2010 5:09 am

"Copilărie. Perioadă a vieţii umane, intermediară între idioţia prunciei şi nebunia tinereţii - la doi paşi de păcatele maturităţii şi la trei de regretele bătrâneţii." (Ambrose Bierce)
cat de rece..fara de pic de haz si cu o nota atat de realista! Crying or Very sad ..nu neg veridicitatea definitiei,dar ar trebui sa fiu o mediocra pesimista si fara personalitate ca s pot scrie asa ceva Rolling Eyes Trebuie s mentionez ca citatul e din lucrarea "Dictionarul Diavolului" Evil or Very Mad

"Copilăria este inima tuturor vârstelor." (Lucian Blaga)

"Copilăria este o lume de miracole şi de uimire a creaţiei scăldate în lumină, ieşind din întuneric, nespus de nouă şi proaspătă şi uluitoare."(Eugene Ionesco)

"Copilăria. Singurul paradis pierdut." (Valeriu Butulescu)

"Copilăria este locul unde Dumnezeu poate fi substituit c-un simplu surâs." (Costel Zăgan)
ElenaGramada
ElenaGramada

Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 22/02/2010
Varsta : 32
Localizare : anywhere

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum