Asociaţia de artă şi tradiţie Coconiţe
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» Salonul de desen
Un nou inceput... EmptyDum Noi 13, 2011 5:23 am Scris de Lavinia Răileanu

» De la suprarealism la hiperrealism cu Sergiu Grapa
Un nou inceput... EmptyDum Noi 13, 2011 5:14 am Scris de Lavinia Răileanu

» Dansuri traditionale romanesti
Un nou inceput... EmptyMar Iun 21, 2011 9:17 pm Scris de Lavinia Răileanu

» Fii unul dintre noi!
Un nou inceput... EmptyLun Mai 23, 2011 5:39 pm Scris de Lavinia Răileanu

» DANSURI ANSAMBLUL COCONITE
Un nou inceput... EmptyLun Mai 23, 2011 5:28 pm Scris de Lavinia Răileanu

» Concursuri de desen
Un nou inceput... EmptyLun Mai 23, 2011 4:23 pm Scris de Lavinia Răileanu

» ProArtContemp
Un nou inceput... EmptyMar Apr 12, 2011 6:03 pm Scris de Lavinia Răileanu

» Un alt EU!...
Un nou inceput... EmptyMar Feb 01, 2011 6:50 pm Scris de Ursachi Dayana

» Dans irlandez
Un nou inceput... EmptyMar Dec 28, 2010 10:04 pm Scris de Lavinia Răileanu

Galerie


Un nou inceput... Empty
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit

Parteneri
forum gratuit


Un nou inceput...

In jos

Un nou inceput... Empty Un nou inceput...

Mesaj Scris de Nadia Elena Spulber Lun Mai 17, 2010 5:29 am

Un nou inceput…in evolutia mea
de Coconita Nadia




DEFINITIE:
Evolutie = 1.Proces cu caracter istoric constant mai ales intr-o forma a dezvoltarii, care presupune acumulari cantitative treptate, obiective si subiecte, in viata sociala si care pot duce la schimbari radicale, calitative, la evolutie; 2. Miscare larga. (sursa: www.dexonline.ro)

“Proces cu caracter istoric” Da, prin asta trece fiecare dintre noi, ne cream propria istorie a vietii…si unde exista istorie fara lupta, fara curaj, fara suferinta, fara sacrificii?…cand spun istorie ma gandesc la STEFAN CEL MARE SI SFANT. El a devenit o personaltate atat de importanta prin victoriile sale…cum a reusit el oare sa obtina atata glorie si atat de mult respect daca nu a suferit…daca nu a luptat? Nu am scris asta ca sa plictisesc pe cineva, nu mi-a placut niciodata istoria,insa am incercat sa inteleg acel “ceva” din ea. Cum acest DOMN a reusit sa treaca prin atat de multe dificultati fizice si morale doar pentru a invinge… asa putem si noi reusi in viata. Exact prin asta trecem noi zilnic, printr-o continua lupta cu noi insine si cu societatea, iar pentru ca aceasta lupta sa invinga si sa devina o victorie…trebuie sa muncim, sa suferim. Nu putem atinge punctul mereu visat, al fericirii si al iubirii niciodata daca nu vom varsa lacrimi, daca nu vom transpira mult. Cata “munca” pentru un zambet ,nu? Voi intra in acest eseu cu putine amanunte, sursa fiind: http://www.empower.ro/inteligenta-emotionala/principiul-9010-al-lui-stephen-covey/

“In cazul in care nu ati auzit de Principiul 90/10 a lui Stephen Covey vi-l relatez eu.
10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla. Inseamna ca nu avem control asupra procentului de 10% insa avem controlul asupra procentului de 90%. Foarte interesant, nu?”

Pentru a intelege mai bine cele spuse mai sus, trebuie sa NE raspundem urmatoarei intrebari: Cand incep sa ma agit in fata unei situatii, oare cum pot reactiona, ce alternative am, am vreun control sau nu am?” Voi v-ati intrebat vreodata asa ceva? Eu sincer, nu. Dar am multe de invatat din aceste banale intrebari si anume: modul nostru de a reactiona in anumite situatii ne caracterizeaza perfect, uneori situatia in sine scoate cele mai neobisnuite reactii ale noastre, prin urmare, este necesar sa le controlam. Niciodata sa nu ne lasam influientati de aceste atitudini “ciudate” in ceea ce priveste modul nostru de a gandi si niciodata sa nu le includem in dorintele noastre. Spre exemplu: daca ai intampinat un esec (cum ar fi sa iei o nota mica), asta nu inseamna ca trebuie sa te demoralizezi si sa te rezumi la aceasta limita a esecului, precum am spus mai sus ,sa ne lasam controlati de anumite situatii. Niciodata in astfel de cazuri nu trebuie sa ne reflectam slabiciunile, trebuie sa fim tari, sa privim de sus si sa ne gandim ca nimic nu ne poate dobori dorinta…visul. Daca azi m-am certat cu iubitul si nu m-a inteles…asta nu inseamna ca problema nu poate fi rezolvata....ba se poate, controland-o, analizand-o si la final…abordand-o calm, rational, cu intelegere reciproca. Astfel trebuie sa actionam in orice situatie dificila cu care ne vom intalni: SA FIM TARI, PUTERNICI, CU FRUNTEA SUS…SI MEREU PREGATITI SA NE ATINGEM SCOPUL FINAL, SA FIM INTR-O CONTINUA EVOLUTIE POZITIVA…DIN URMA CAREIA SA SAVURAM PROPRIUL NOSTRU SUCCES: zambetul,fericirea. Mereu TREBUIE sa luptam pentru ceea ce iubim si pentru ceea ce ne place, doar in acest fel vom putea atinge succesul precizat anterior.
Putin mai devreme am mentionat de “bucatica” din definitia evolutiei “Proces cu caracter istoric”, pe baza careia am continuat cu mai multe aspecte, insa am omis unul, cel mai important pentru mine pe care-l voi dezvolta mai jos cu ajutorul urmatoarei “bucati” a definitiei:“intr-o forma a dezvoltarii” .
Pot spune ca am avut parte de o “forma a dezvoltarii” si in ceea ce priveste experienta mea in acest ansamblu. Tin minte ca in prima mea zi alaturi de VOI, nici nu aveam curajul (ca sa nu zic tupeul) sa intru in sala de dans,tremuram toata din cauza emotiilor, era pentru prima oara cand imi luasem de una singura inima-n dinti sa ma interesez, fara a ma impinge cineva de la spate, sa fac ceea ce-mi place: sa dansez. Ma simteam ca un puric (stiu,suna comic) si imi puneam de mii de ori intrebarea: “Nadia, cum sa vii tu aici de una singura (bineinteles, integrata asa cum a putut, de Vladut) printre straini ( pe atunci…), fara sa cunosti pe nimeni?”. Dar iata, ca am putut, sunt de un an si 2 luni in acest ansamblu, iar cu tarie si multa dorinta am reusit sa-mi ating acest scop: sa evoluez facand ceea ce-mi place cel mai mult. Cu VOI am cunoscut “frumosul” din aceasta lume, cu VOI am avut parte de cele mai multe clipe unice din viata, cu VOI am cunoscut in adevaratul sens al cuvantului: PROFUNZIMEA, cu VOI am cunoscut o alta Nadie, cu VOI m-am descoperit si cu VOI mi-am atins scopul….Ce inteleg eu prin VOI, de tot l-am evidentiat atat? Inteleg…un intreg, chiar daca la propriu nu suntem si exista (mai rar…) anumite divergente ce ne leaga, intr-un an jumatate am ajuns sa cunosc cel putin O “bucatica” din fiecare…si m-am atasat de acea particica…m-am atasat atat de mult, incat am ajuns in ziua de azi sa tin la fiecare cate putin…sa tin foarte mult la acest “VOI”. Bineinteles, au existat priviri ciudate la inceput, chiar si acum, gesturi care sa te impinga la critici negative, insa tot nu pot renunta la VOI, pentru ca in mine s-a creat o legatura profunda…impreuna cu VOI am cunoscut atat de multe lucruri, incat nu pot da inapoi.Impreuna ne-am maturizat si am ajuns ca prin aceste activitati realizate impreuna si prin aceste dansuri, sa evoluam…sa ne cunoastem…sa ne descoperim (nu sa ne REdescoperim, pentru ca in astfel de dansuri nu te poti redescoperi, ci cunosti un altfel de “EU”, unul nou, UNIC). AICI am invatat ce inseamna cu adevarat responsabilitatea, grija…cum sa renunt eu la aceasta sansa si cum sa nu lupt pentru ea in continuare odata ce mi-a oferit atatea? Unde pot eu regasi aceste momente?...Poate ar fi cazul sa ne raspundem acestor intrebari….sa incercam sa evoluam…totul are un inceput…
Poate niciodata nu ne-am gandit la aceste aspecte…dar va asigur eu ca fiecare din noi LE-AM SIMTIT…si eu am fost incepator, si eu am avut emotii cand am facut primii pasi de “Ah, a mea iubita floare” (in jur de 3 weekend-uri la rand Smile) ) si cu ocazia asta ii multumesc Petronelei ca ea s-a chinuit cu mine, printre altii ,normal…)…asta insemnand ca nu sunt mai diferita…am trecut prin aceleasi etape ca VOI.
Cu ajutorul acestui ansamblu pot spune ca am parte de “acumulari cantitative treptate, obiective si subiecte”, dupa cum v-ati dat seama…continuarea definitiei.
Da, “cantitative treptate” pentru ca de-a lungul acestei perioade am acumulat o cantitate mare din ceea ce se poate numi arta…o arta in miscare…pe scena….o arta formata intr-o banala sala de dans. Vedeti? Adevarata vorba aceea: “Lucrurile marunte fac diferenta”. Exact, o banala sala de dans ne-a transformat in ceea ce suntem acum -> oameni care simt arta in miscare…Suntem UNICI, pentru ca realizam spectacole UNICE (si nu fac publicitate, ci expun realitatea…spre convingerea ta….raspunde-mi la urmatoarea intrebare si vei vedea ca am dreptate: unde mai vezi tu in Romania, ansambluri de acest gen?), pentru ca muncim intr-un mod UNIC.
Continuand cu superba definite a dexului…” in viata sociala si care pot duce la schimbari radicale, calitative”…o viata sociala…cunosti persoane noi, iti faci pieteni noi si mai ales (de altfel poate fi numit si scopul nostru artistic): INVETI SA COMUNICI CU PUBLICUL…si intr-adevar, aceste aspecte ne duc la tranformari radicale si de calitate
Nu stiu daca am reusit catusi de putin sa imi ating scopul odata cu acest eseu, insa tot ce am vrut sa exprim a fost:
1. Sa invatam sa luptam pentru ceea ce iubim si ceea ce ne place.
2. Sa nu ne lasam influientati de reactiile negative pe care le avem in situatii dificile.
3. Sa constientizam ca daca nu sunt lacrimi, suferinta, transpiratie si stres….nu vom gasi fericirea, zambetul.
4. Sa nu renuntam la ceea ce ne face fericiti si impliniti.
5. Sa EVOLUAM odata cu aceasta “miscare larga” (bineinteles, ultima parte a definitiei) si sa ne lasam purtati de transformarile ei.

Tot ce am relatat mai sus inseamna evolutie…ti-ai fi putut imagina ca o definitie atat de restransa, ar insemna atat de mult?...asa cum se intampla intr-un grup de dansatori, asa se intampla in intreaga viata…trebuie doar sa vrei. Deci, micutule ARTIST, eu iti doresc mult succes in evolutia ta…si sa fie cat se poate de POZITIVA…ascultandu-ti INIMA,deschide-te catre un NOU INCEPUT…
Nadia Elena Spulber
Nadia Elena Spulber

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 28/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Iasi

Sus In jos

Un nou inceput... Empty Re: Un nou inceput...

Mesaj Scris de Nadia Elena Spulber Dum Iul 11, 2010 10:13 pm

Ma bucur ca am reusit sa te ajut Monica....sper ca si urmatorul "documentar" sa devina un sprijin in ideile tale...inca putina rabdare..>Very Happy<
Nadia Elena Spulber
Nadia Elena Spulber

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 28/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Iasi

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum